Recom Power RPP30-4815SW-1
RPP30-4815SW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP30-4815SW-1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP30-4815SW-1.pdf
Availability of RPP30-4815SW-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP30-4815SW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP30-4815SW-1
Internal Part NumberEIS-RPP30-4815SW-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP30-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 89°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP30-4815SW-1
Related LinksRPP30-4, RPP30-4815SW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP30-4815SW-1 Details Description
Related parts for RPP30-4815SW-1
GDT 150V 20KA DIN RAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
IC LED DRIVER 32V 1.8A 8TDFN datasheet.pdf