Vishay Thin Film PAT0603E9090BST1
PAT0603E9090BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E9090BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E9090BST1.pdf
Availability of PAT0603E9090BST1
QUANTITY
PAT0603E9090BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E9090BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E9090BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E9090BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E9090BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E9090BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E9090BST1
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.5VA 28V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONV AC/DC 15W +/-12V OUT DL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
UNIVERSAL TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF QUAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf