Vicor Corporation V48A36E500BF2
V48A36E500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36E500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36E500BF2.pdf
Availability of V48A36E500BF2
QUANTITY
V48A36E500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36E500BF2
Internal Part NumberEIS-V48A36E500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36E500BF2
Related LinksV48A36, V48A36E500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36E500BF2 Details Description
Related parts for V48A36E500BF2
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TIE WIRE 15" BLACK 120LB HD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-TQFN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 4SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf