Vishay Thin Film PAT0805E1203BST1
PAT0805E1203BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1203BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1203BST1.pdf
Availability of PAT0805E1203BST1
QUANTITY
PAT0805E1203BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1203BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1203BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1203BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1203BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1203BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1203BST1
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC 2416 datasheet.pdf
IC SILICON SERIAL NUMBER SOT-23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
PLUG INLINE 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 1.95A 30 MOHM datasheet.pdf