Vishay Thin Film PAT0805E1403BST1
PAT0805E1403BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1403BST1
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1403BST1.pdf
Availability of PAT0805E1403BST1
QUANTITY
PAT0805E1403BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1403BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1403BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1403BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1403BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1403BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1403BST1
HOLDER BATT 4-AA CELL 12"WR LDS datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS MALE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf