Vishay Thin Film PAT0805E1501BST1
PAT0805E1501BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E1501BST1
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E1501BST1.pdf
Availability of PAT0805E1501BST1
QUANTITY
PAT0805E1501BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E1501BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E1501BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E1501BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E1501BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E1501BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E1501BST1
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE OFFSET 14-12AWG datasheet.pdf
IC TRPL LINE DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
NYLON MULTI 1/4" BLACK 200' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BD9G101G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf