Vishay Thin Film PAT0805E2151BST1
PAT0805E2151BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2151BST1
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2151BST1.pdf
Availability of PAT0805E2151BST1
QUANTITY
PAT0805E2151BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2151BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2151BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2151BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2151BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2151BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2151BST1
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA WF A/T datasheet.pdf
560UF 200V 35X54 85C ST datasheet.pdf