Vishay Thin Film PAT0805E2260BST1
PAT0805E2260BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2260BST1
Brief Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2260BST1.pdf
Availability of PAT0805E2260BST1
QUANTITY
PAT0805E2260BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2260BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2260BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2260BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2260BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2260BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2260BST1
SSR OCMOS FET 200MA NO/NC 8-SMD datasheet.pdf
TWEEZER POINTED SSBB 5.51" datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 300OHM 160DEG TRI datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN CM OVP 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.28A datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf