Vishay Thin Film PAT0805E2581BST1
PAT0805E2581BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2581BST1
Brief Description
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2581BST1.pdf
Availability of PAT0805E2581BST1
QUANTITY
PAT0805E2581BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2581BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2581BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2581BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2581BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2581BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2581BST1
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPT 125MHZ ANA ST datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 14POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BCF 3.81/14/180LR SN OR BX datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf