Vishay Thin Film PAT0805E2582BST1
PAT0805E2582BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2582BST1
Brief Description
RES SMD 25.8K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2582BST1.pdf
Availability of PAT0805E2582BST1
QUANTITY
PAT0805E2582BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2582BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2582BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2582BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2582BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2582BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2582BST1
IC ADC 24BIT SGL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN STANDOFF M3.5 SCKT #6-32 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 12POS STR TIN datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf