Vishay Thin Film PHP00603E1490BBT1
PHP00603E1490BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1490BBT1
Brief Description
RES SMD 149 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1490BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1490BBT1
QUANTITY
PHP00603E1490BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1490BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1490BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1490BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1490BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1490BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1490BBT1
IC SRAM 256KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM37S/AE37G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V CH 0402 datasheet.pdf