Vishay Thin Film PAT0805E2610BST1
PAT0805E2610BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E2610BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E2610BST1.pdf
Availability of PAT0805E2610BST1
QUANTITY
PAT0805E2610BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E2610BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E2610BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E2610BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E2610BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E2610BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E2610BST1
MOSFET P-CH 50V 5.3A DPAK datasheet.pdf
IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000.0UH SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 11POS SGL GOLD datasheet.pdf
FUSE 350A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
100 KK BKWY HDR RA POLZ STD 2POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
IC ENERGY MGMNT SYSTEM 16-LLP datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf