Vishay Thin Film PAT0805E3091BST1
PAT0805E3091BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E3091BST1
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E3091BST1.pdf
Availability of PAT0805E3091BST1
QUANTITY
PAT0805E3091BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E3091BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E3091BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E3091BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E3091BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E3091BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E3091BST1
SCREW FOR VERT MOUNTING CLAMP datasheet.pdf
TOOL CRIMP SEATING 25POS RCPT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf