Vishay/Dale RNC50J1350BSBSL
RNC50J1350BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1350BSBSL
Brief Description
RES 135 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1350BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1350BSBSL
QUANTITY
RNC50J1350BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1350BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1350BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1350BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1350BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1350BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1350BSBSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM DPDT 10A QC datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR TIN 24CKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf