Vishay Thin Film PAT0805E6192BST1
PAT0805E6192BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E6192BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E6192BST1.pdf
Availability of PAT0805E6192BST1
QUANTITY
PAT0805E6192BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E6192BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E6192BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E6192BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E6192BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E6192BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E6192BST1
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 10000PF 200V X5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 20A datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf