Vishay Thin Film PAT0805E66R5BST1
PAT0805E66R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E66R5BST1
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E66R5BST1.pdf
Availability of PAT0805E66R5BST1
QUANTITY
PAT0805E66R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E66R5BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E66R5BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E66R5BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E66R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E66R5BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E66R5BST1
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 3 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C048MS-3 0C1-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
6.56"X10" POLY FILM ALUMINUM AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf