Vishay Thin Film PAT0805E8871BST1
PAT0805E8871BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E8871BST1
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E8871BST1.pdf
Availability of PAT0805E8871BST1
QUANTITY
PAT0805E8871BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E8871BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E8871BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E8871BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E8871BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E8871BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E8871BST1
CONN HDR BRKWAY 22POS R/A DUAL datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
INSERT MALE 16+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf