Vishay Thin Film PAT0805E88R7BST1
PAT0805E88R7BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E88R7BST1
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E88R7BST1.pdf
Availability of PAT0805E88R7BST1
QUANTITY
PAT0805E88R7BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E88R7BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E88R7BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E88R7BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E88R7BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E88R7BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E88R7BST1
KWIK KLIP MICRO J-TYPE 3/8"LONG datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MCU ARM 1024KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf