Vishay Thin Film PAT1206E2001BST1
PAT1206E2001BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT1206E2001BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PAT1206E2001BST1.pdf
Availability of PAT1206E2001BST1
QUANTITY
PAT1206E2001BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT1206E2001BST1
Internal Part NumberEIS-PAT1206E2001BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT1206E2001BST1
Related LinksPAT1206E, PAT1206E2001BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT1206E2001BST1 Details Description
Related parts for PAT1206E2001BST1
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR19L202 40QFN datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf