Vishay Thin Film PATT0603E1003BGT1
PATT0603E1003BGT1 picture photo
Mfg. Part Number
PATT0603E1003BGT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PATT0603E1003BGT1.pdf
Availability of PATT0603E1003BGT1
QUANTITY
PATT0603E1003BGT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PATT0603E1003BGT1
Internal Part NumberEIS-PATT0603E1003BGT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film PATT Component
Featured ProductPATT Automotive Thin-Film Chip Resistor
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPATT
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PATT0603E1003BGT1
Related LinksPATT0603, PATT0603E1003BGT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PATT0603E1003BGT1 Details Description
Related parts for PATT0603E1003BGT1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT TWINBEAM+ 90POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 8.5 OHM datasheet.pdf
OSC VCXO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
T-4 D.C BAYONET datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 35 V datasheet.pdf