Vishay Thin Film PATT0805E1002BGT1
PATT0805E1002BGT1 picture photo
Mfg. Part Number
PATT0805E1002BGT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PATT0805E1002BGT1.pdf
Availability of PATT0805E1002BGT1
QUANTITY
PATT0805E1002BGT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PATT0805E1002BGT1
Internal Part NumberEIS-PATT0805E1002BGT1
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
SeriesPATT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PATT0805E1002BGT1
Related LinksPATT0805, PATT0805E1002BGT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PATT0805E1002BGT1 Details Description
Related parts for PATT0805E1002BGT1
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCHLOCK SPDT MOM W/WIRE 4A datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC MICROPROC RESET MON SOT-23-3 datasheet.pdf
RES 2.785K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 100' datasheet.pdf
RES 28.8 OHM .4W .02% RADIAL datasheet.pdf