Eaton (formerly Cooper Bussmann) PB-5R0V104-R
PB-5R0V104-R picture photo
Mfg. Part Number
PB-5R0V104-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PB-5R0V104-R.pdf
Availability of PB-5R0V104-R
QUANTITY
PB-5R0V104-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PB-5R0V104-R
Internal Part NumberEIS-PB-5R0V104-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
MSDS Material Safety DatasheetP Series MSDS
PCN Design/SpecificationB, PB Series Label Color 19/Aug/2013
PA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PB
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.287" (7.30mm)
Size / Dimension0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB-5R0V104-R
Related LinksPB-5R0, PB-5R0V104-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PB-5R0V104-R Details Description
Related parts for PB-5R0V104-R
LED AMBER CLEAR 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN #10-32 EXT THREAD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A .590 datasheet.pdf