Amphenol Industrial PB06A-12-10S(SR)
PB06A-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PB06A-12-10S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
PB06A-12-10S(SR).pdf
Availability of PB06A-12-10S(SR)
QUANTITY
PB06A-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PB06A-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PB06A-12-10S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB06A-12-10S(SR)
Related LinksPB06A-12, PB06A-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PB06A-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PB06A-12-10S(SR)
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN DSUB 25PS R/A JUNCT SHELL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9518-1A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 15KV R85 DISK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf