Pericom Semiconductor Corp. PB5000008
PB5000008 picture photo
Mfg. Part Number
PB5000008
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD
Datasheet Download
PB5000008.pdf
Availability of PB5000008
QUANTITY
PB5000008 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB5000008
Internal Part NumberEIS-PB5000008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PB
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)88mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB5000008
Related LinksPB50, PB5000008 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PB5000008 Details Description
Related parts for PB5000008
IC VOLT DETECT CMOS 2.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 10V 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
17+17 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf