Vishay Semiconductor/Diodes Division PB5010-E3/45
PB5010-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
PB5010-E3/45
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRIDGE 1000V 4.5A ENH PB
Datasheet Download
PB5010-E3/45.pdf
Availability of PB5010-E3/45
QUANTITY
PB5010-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB5010-E3/45
Internal Part NumberEIS-PB5010-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
SeriesisoCink+™
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)4.5A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, PB
Supplier Device PackageisoCINK+™ PB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB5010-E3/45
Related LinksPB5010, PB5010-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
PB5010-E3/45 Details Description
Related parts for PB5010-E3/45
CONN SOCKET 24AWG TIN MTA100 IDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 85A D-55 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 45W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IND INCAND GRN FLAT CYL 1/2" MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A TO-220AB datasheet.pdf