Pericom Semiconductor Corp. PB6250005
PB6250005 picture photo
Mfg. Part Number
PB6250005
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 62.5MHZ PECL SMD
Datasheet Download
PB6250005.pdf
Availability of PB6250005
QUANTITY
PB6250005 Order Process
Ship out your order
Specifications of PB6250005
Internal Part NumberEIS-PB6250005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PB
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)88mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB6250005
Related LinksPB62, PB6250005 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PB6250005 Details Description
Related parts for PB6250005
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf