| Internal Part Number | EIS-PBAR1AF2000A0Y | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | PBA | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Piezo | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 24V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Round, Button, Flush | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Illumination Type, Color | LED, Yellow | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 5 VDC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Front | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.20mm Dia | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C | |