Apem Inc. PBAR2AF6000L0Y
PBAR2AF6000L0Y picture photo
Mfg. Part Number
PBAR2AF6000L0Y
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V
Datasheet Download
PBAR2AF6000L0Y.pdf
Availability of PBAR2AF6000L0Y
QUANTITY
PBAR2AF6000L0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of PBAR2AF6000L0Y
Internal Part NumberEIS-PBAR2AF6000L0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPBA
PackagingBulk
TypePiezo
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC24V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.20mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBAR2AF6000L0Y
Related LinksPBAR2AF, PBAR2AF6000L0Y Datasheet, Apem Inc. Distributor
PBAR2AF6000L0Y Details Description
Related parts for PBAR2AF6000L0Y
CAP TANT 0.68UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 8 AWG 600V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 3.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 240MA 7 OHM TH datasheet.pdf