BUD Industries, Inc. PBB-11819-3
PBB-11819-3 picture photo
Mfg. Part Number
PBB-11819-3
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 3.15"W
Datasheet Download
PBB-11819-3.pdf
Availability of PBB-11819-3
QUANTITY
PBB-11819-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBB-11819-3
Internal Part NumberEIS-PBB-11819-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileCustom BUD Box Enclosures – Another Geek Moment
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesPBB
Container TypeBox
Size / Dimension7.087" L x 3.150" W (180.00mm x 80.00mm)
Height3.346" (85.00mm)
Area (L x W)22.3" (144cm)
DesignCover Included
MaterialPlastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate
ColorGray
Thickness0.118" (3.00mm)
FeaturesPushbutton Holes - 3
RatingsIP65, IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL-508
Material Flammability RatingUL94 V-0
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBB-11819-3
Related LinksPBB-1, PBB-11819-3 Datasheet, BUD Industries, Inc. Distributor
PBB-11819-3 Details Description
Related parts for PBB-11819-3
D-SUB CABLE - MFU37K/MC37G/X datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V Y5V 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC DO204AC datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL datasheet.pdf