TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-012A1Q
PBC-012A1Q picture photo
Mfg. Part Number
PBC-012A1Q
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 380V
Datasheet Download
PBC-012A1Q.pdf
Availability of PBC-012A1Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PBC-012A1Q Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-012A1Q
Internal Part NumberEIS-PBC-012A1Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1-1672273-9.pdf
Standard Package5
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPBC
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage380VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)323 VAC
Turn Off Voltage (Min)76 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesFinger-Safe (IP20) Terminals
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Copper Nickel (AgCuNi)
Coil Power9.4 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-012A1Q
Related LinksPBC-0, PBC-012A1Q Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-012A1Q Details Description
Related parts for PBC-012A1Q
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 8.5A IPAK datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 7POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 34POS datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf