TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-025A2E7
PBC-025A2E7 picture photo
Mfg. Part Number
PBC-025A2E7
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 48V
Datasheet Download
PBC-025A2E7.pdf
Availability of PBC-025A2E7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PBC-025A2E7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-025A2E7
Internal Part NumberEIS-PBC-025A2E7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model3-1672273-4.pdf
Standard Package4
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesPBC
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage48VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)40.8 VAC
Turn Off Voltage (Min)9.6 VAC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesFinger-Safe (IP20) Terminals
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power11 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-025A2E7
Related LinksPBC-0, PBC-025A2E7 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-025A2E7 Details Description
Related parts for PBC-025A2E7
RES 400 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 62K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT563 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf