TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-065A3B7
PBC-065A3B7 picture photo
Mfg. Part Number
PBC-065A3B7
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 65A 24V
Datasheet Download
PBC-065A3B7.pdf
Availability of PBC-065A3B7
QUANTITY
PBC-065A3B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-065A3B7
Internal Part NumberEIS-PBC-065A3B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Coil Current-
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)65A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VAC
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power32 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-065A3B7
Related LinksPBC-0, PBC-065A3B7 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-065A3B7 Details Description
Related parts for PBC-065A3B7
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 2.8VWM 5VC SOT143 datasheet.pdf
IGBT 600V 68A 200W ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL TAP FOR M7X0.5 THREADS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 6SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf