Sullins Connector Solutions PBC10DGBN
PBC10DGBN picture photo
Mfg. Part Number
PBC10DGBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS
Datasheet Download
PBC10DGBN.pdf
Availability of PBC10DGBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PBC10DGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC10DGBN
Internal Part NumberEIS-PBC10DGBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC10DGBN
Related LinksPBC1, PBC10DGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC10DGBN Details Description
Related parts for PBC10DGBN
ACCY CABLE&MOUNTING HDWR SR9050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS PNL MT PIN KEY A datasheet.pdf
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO15 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 6000PF 5KV R85 datasheet.pdf