Sullins Connector Solutions PBC10SFBN
PBC10SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PBC10SFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PBC10SFBN.pdf
Availability of PBC10SFBN
QUANTITY
PBC10SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC10SFBN
Internal Part NumberEIS-PBC10SFBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC10SFBN
Related LinksPBC1, PBC10SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC10SFBN Details Description
Related parts for PBC10SFBN
PTC RESETTABLE 6V 1.20A RADIAL datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX PWR W/BRAKE 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 322VC PLAD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V TO-92 datasheet.pdf