Sullins Connector Solutions PBC11SBCN
PBC11SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PBC11SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS
Datasheet Download
PBC11SBCN.pdf
Availability of PBC11SBCN
QUANTITY
PBC11SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC11SBCN
Internal Part NumberEIS-PBC11SBCN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC11SBCN
Related LinksPBC1, PBC11SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC11SBCN Details Description
Related parts for PBC11SBCN
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
PSH-BTN SW-DPDT QC 1-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf