Sullins Connector Solutions PBC12SGBN
PBC12SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PBC12SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS
Datasheet Download
PBC12SGBN.pdf
Availability of PBC12SGBN
QUANTITY
PBC12SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC12SGBN
Internal Part NumberEIS-PBC12SGBN
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC12SGBN
Related LinksPBC1, PBC12SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC12SGBN Details Description
Related parts for PBC12SGBN
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf