Sullins Connector Solutions PBC13DBBN
PBC13DBBN picture photo
Mfg. Part Number
PBC13DBBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS
Datasheet Download
PBC13DBBN.pdf
Availability of PBC13DBBN
QUANTITY
PBC13DBBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC13DBBN
Internal Part NumberEIS-PBC13DBBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC13DBBN
Related LinksPBC1, PBC13DBBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC13DBBN Details Description
Related parts for PBC13DBBN
FIXED IND 33UH 520MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET GATE DVR TINY 7A 6-LLP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC -+1% 3380K PROBE datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 3.81MM ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T1 datasheet.pdf