Sullins Connector Solutions PBC16SFEN
PBC16SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PBC16SFEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PBC16SFEN.pdf
Availability of PBC16SFEN
QUANTITY
PBC16SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC16SFEN
Internal Part NumberEIS-PBC16SFEN
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC16SFEN
Related LinksPBC1, PBC16SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC16SFEN Details Description
Related parts for PBC16SFEN
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD123FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.01% 0.6W 2512 datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf