Sullins Connector Solutions PBC24SACN
PBC24SACN picture photo
Mfg. Part Number
PBC24SACN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS
Datasheet Download
PBC24SACN.pdf
Availability of PBC24SACN
QUANTITY
PBC24SACN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC24SACN
Internal Part NumberEIS-PBC24SACN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC24SACN
Related LinksPBC2, PBC24SACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC24SACN Details Description
Related parts for PBC24SACN
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 BLACK datasheet.pdf
MCPC/ISA, 10/100-MM850-ST datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf