Sullins Connector Solutions PBC29SAHN
PBC29SAHN picture photo
Mfg. Part Number
PBC29SAHN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS
Datasheet Download
PBC29SAHN.pdf
Availability of PBC29SAHN
QUANTITY
PBC29SAHN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC29SAHN
Internal Part NumberEIS-PBC29SAHN
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC29SAHN
Related LinksPBC2, PBC29SAHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC29SAHN Details Description
Related parts for PBC29SAHN
RES SMD 470K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC DCXO 74.175MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf