Sullins Connector Solutions PBC30SBEN
PBC30SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PBC30SBEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS
Datasheet Download
PBC30SBEN.pdf
Availability of PBC30SBEN
QUANTITY
PBC30SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC30SBEN
Internal Part NumberEIS-PBC30SBEN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC30SBEN
Related LinksPBC3, PBC30SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC30SBEN Details Description
Related parts for PBC30SBEN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 1W DO216 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf