Sullins Connector Solutions PBC34SBEN
PBC34SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PBC34SBEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS
Datasheet Download
PBC34SBEN.pdf
Availability of PBC34SBEN
QUANTITY
PBC34SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC34SBEN
Internal Part NumberEIS-PBC34SBEN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC34SBEN
Related LinksPBC3, PBC34SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC34SBEN Details Description
Related parts for PBC34SBEN
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
HAND HELD SEMI AUTO CRIMP PULLER datasheet.pdf
TAB ADAPTER (2M/1F) (MMFA-187) datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
RES 6.014K OHM .3W .001% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 68 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP 250F -20%, +50% 2.7V T/H datasheet.pdf