XP Power PBM200PQ02-C
PBM200PQ02-C picture photo
Mfg. Part Number
PBM200PQ02-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 200W
Datasheet Download
PBM200PQ02-C.pdf
Availability of PBM200PQ02-C
QUANTITY
PBM200PQ02-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PBM200PQ02-C
Internal Part NumberEIS-PBM200PQ02-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPBM200 Series TUV Certificate
PBM200 Series UL Certificate
PBM200 Series CB Report
RoHS InformationPBM200 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPBM
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A, 8A, 4A
Power (Watts)200W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesRemote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.00" W x 1.50" H (177.8mm x 101.6mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBM200PQ02-C
Related LinksPBM200, PBM200PQ02-C Datasheet, XP Power Distributor
PBM200PQ02-C Details Description
Related parts for PBM200PQ02-C
DIODE GEN PURP 100V 16A DO203AA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 175A SOT-227 datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6.7A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 5A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf