AVX Corporation PBRC16.00HR70X000
PBRC16.00HR70X000 picture photo
Mfg. Part Number
PBRC16.00HR70X000
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
RESONATOR CER 16.00MHZ SMD
Datasheet Download
PBRC16.00HR70X000.pdf
Availability of PBRC16.00HR70X000
QUANTITY
PBRC16.00HR70X000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBRC16.00HR70X000
Internal Part NumberEIS-PBRC16.00HR70X000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to PBRC/V and PRQC/V Resonators
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesPBRC, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency16MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.1%
Frequency Tolerance±0.7%
Impedance1 MOhm
Capacitance10pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, No Lead
Size / Dimension0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Height0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBRC16.00HR70X000
Related LinksPBRC16.0, PBRC16.00HR70X000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
PBRC16.00HR70X000 Details Description
Related parts for PBRC16.00HR70X000
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SW TX/FX CTRLR/PHY/MEM 128QFP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 48-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf