Pulse Electronics Corporation PC-120-200B40
PC-120-200B40 picture photo
Mfg. Part Number
PC-120-200B40
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE
Datasheet Download
PC-120-200B40.pdf
Availability of PC-120-200B40
QUANTITY
PC-120-200B40 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-120-200B40
Internal Part NumberEIS-PC-120-200B40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max)Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max24 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 57.15mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-120-200B40
Related LinksPC-120, PC-120-200B40 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PC-120-200B40 Details Description
Related parts for PC-120-200B40
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 350MA 1.31 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf