Vishay/Dale RNC55H68R1BSRE6
RNC55H68R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H68R1BSRE6
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H68R1BSRE6.pdf
Availability of RNC55H68R1BSRE6
QUANTITY
RNC55H68R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H68R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H68R1BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H68R1BSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H68R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H68R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H68R1BSRE6
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.78A 170 MOHM datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE .20A 30V HLD SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 8DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf