Pulse Electronics Corporation PC-56-15B61
PC-56-15B61 picture photo
Mfg. Part Number
PC-56-15B61
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Datasheet Download
PC-56-15B61.pdf
Availability of PC-56-15B61
QUANTITY
PC-56-15B61 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-56-15B61
Internal Part NumberEIS-PC-56-15B61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max)Parallel 30mA, Series 15mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension25.40mm L x 34.93mm W
Height - Seated (Max)21.08mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-56-15B61
Related LinksPC-56, PC-56-15B61 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PC-56-15B61 Details Description
Related parts for PC-56-15B61
REGULATOR 3.3V 1A HORZ datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 14POS 2MM TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK GRN .5" X 200' datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf