Pulse Electronics Corporation PC-56-15B61
PC-56-15B61 picture photo
Mfg. Part Number
PC-56-15B61
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE
Datasheet Download
PC-56-15B61.pdf
Availability of PC-56-15B61
QUANTITY
PC-56-15B61 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-56-15B61
Internal Part NumberEIS-PC-56-15B61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max)Parallel 30mA, Series 15mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension25.40mm L x 34.93mm W
Height - Seated (Max)21.08mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-56-15B61
Related LinksPC-56, PC-56-15B61 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PC-56-15B61 Details Description
Related parts for PC-56-15B61
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IND DELAY LINE 1.2NS 1 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC AMPLIFIER DBL 870MHZ H02 datasheet.pdf
RES 0.412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSROD ADJ SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.200 T/H datasheet.pdf
LED MOD 3500K 1330LM 80CRI datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf