Pulse Electronics Corporation PC-56-80B30
PC-56-80B30 picture photo
Mfg. Part Number
PC-56-80B30
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
PC-56-80B30.pdf
Availability of PC-56-80B30
QUANTITY
PC-56-80B30 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-56-80B30
Internal Part NumberEIS-PC-56-80B30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max)Parallel 160mA, Series 80mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-56-80B30
Related LinksPC-56, PC-56-80B30 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PC-56-80B30 Details Description
Related parts for PC-56-80B30
RELAY RF DPDT 300MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 10MM 6POS GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.7GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf