Amphenol Industrial PC00E-14-19P(SR)
PC00E-14-19P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC00E-14-19P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PC00E-14-19P(SR).pdf
Availability of PC00E-14-19P(SR)
QUANTITY
PC00E-14-19P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00E-14-19P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC00E-14-19P(SR)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00E-14-19P(SR)
Related LinksPC00E-14, PC00E-14-19P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00E-14-19P(SR) Details Description
Related parts for PC00E-14-19P(SR)
SWITCH BASIC SPDT 5A SEALED 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A TSST8 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf